Показывать за
Отображать по
Алды ак меңгилиг, кыс, демир олуттуг, ак өңнүг  Инек чылы
11 февраля 2021, Четверг

Алды ак меңгилиг, кыс, демир олуттуг, ак өңнүг Инек чылы

Алды ак меңгилиг, кыс, демир олуттуг, ак өңнүг Инек чылы - чөөн чүк календары-биле февраль 11-ден 12-же дүне чаларап кирер. ( Айчаазы-биле алырга февраль 3-тен 4-че эргилип кирер, шак –биле алырга 4 шак үези деп турар).

"Тевек"

Тевек оюну чүс-чүс чылдар бурунгаар тыптып келген болгаш бодунуң тыптып келген үезиниң иштинде чоннуң, эң ылаңгыя аныяк улустуң канчаар-даа аажок сонуургап, салдынмайн ойнаар оюну болуп чораан. Ол оюн хөй чүс чылдарда арат чоннуң ортузунга аажок нептерээн, бүгү ниитиниң хандыкшылдыг оюну турган.

Оюн «Чинчи чажырары»

Оюн «Чинчи чажырары»

Ойнакчылар ийи бөлүкке үстүп алыр. Чинчини баштай чажырар таланы кандыг бир арга-биле тодарадыр. Чинчи чажырар эргени чаалап алган тала бодунуң бир төлээзин, чинчи чажырар кижини үндүрер. Ук кижи улустуң дөгерезиниң холунга чинчини тудускан хевирни көргүспүшаан, ойнакчыларның иштинден бир-ле кижиниң холунга чинчини чажырып каар.

Выездная библиотека на чабанских стоянках
10 февраля 2021, Среда

Выездная библиотека на чабанских стоянках

В преддверии национального праздника Шагаа пять муниципальных детских библиотек Республики Тыва провели выезды на чабанские стоянки. Сотрудниками библиотек была оказана шефская помощь чабанам, организованы выездные библиотеки и акция «Лепи добро».

Аржаанская сельская библиотека с клубом народных традиций «Энелер» провели фолк-урок «Чолукшулга», «Амырлажыыры», «Хактаныыры», «Сан салыры», «Биче сан салыры», «Кадак сунар ёзулал»
10 февраля 2021, Среда

Воспитывать молодого поколения почтительному отношению к возрасту человека, к людям старшего возраста, а также умению ценить и уважать время и жизнь.

Конкурсный отбор на создание модельных библиотек в 2022 году: даты сбора заявок

Конкурсный отбор на создание модельных библиотек в 2022 году: даты сбора заявок

Министерство культуры Российской Федерации уведомляет, что прием заявок для конкурсного отбора субъектов Российской Федерации на предоставление иных межбюджетных трансфертов на создание модельных муниципальных библиотек в 2022 году в рамках федерального проекта «Культурная среда» национального проекта «Культура» будет осуществляться в период ❗с 15 марта 2021 года по 30 апреля 2021 года.

День науки. Экскурсия в «Кванториум»
9 февраля 2021, Вторник

День науки. Экскурсия в «Кванториум»

В День российской науки, 8 февраля, сотрудники отдела естественно-научной литературы с учащимися 6 «а» класса МБОУ СОШ № 2 г. Кызыла посетили интеллектуальный центр для школьников «Кванториум». По словам руководителя технопарка Шолбана Ондара, «Кванториум» начал работать в дистанционном формате еще в начале декабря 2020 г. Он полностью оснащен необходимым оборудованием. Технопарк позволит охватить дополнительным образованием до 92,5% детей.

Шагаада йөрээлдер

Шагаада йөрээлдер

Шагаага белеткел барык-ла күстен эгелээр. Аңаа чоннун хүндүлээр аъш-чемин “Шагаа чеми” дээш аңгы шыгжап, белеткеп алыр. Күзүн “чиш” согар үеде шыырак иртти азы шыдалдыг кижилер улуг боданы-даа соккаш, үүжелээр, үүргенелиг, чодураалыг чөкпектерни хырынга, сыңыйга тускайлап куткаш, Шагаада бузары-биле шыгжап каар. Шагаа чоокшулап келгенде, бир-ийи ай бурунгаар ”ыяш календарь” (кертиглер кылып демдеглээр) кылып алгаш, ооң-биле хонук санаар.

Библиотека ФКУ СИЗО-1 пополнилась новыми книгами и журналами

Библиотека ФКУ СИЗО-1 пополнилась новыми книгами и журналами

В рамках соглашения о сотрудничестве и взаимодействии Министерства культуры и УФСИН России по Республике Тыва Национальная библиотека им. А. С. Пушкина подарила книги и журналы для подследственных, содержащихся в ФКУ СИЗО-1.