"Библиодүн – 2021"

23 апреля, Пятница

Россияда 2012 чылдан эгелеп, чоннуң база номчукчуларның сонуургалын хаара тудары-биле «Библиодүн» деп акцияны эрттирип турар апарган.

Бо хемчегниӊ кол сорулгазы – чоннуң культурлуг дыштанылгазынга чаа солун аргаларны ажыглап сайзырадыры, библиотека чүгле ном номчуур шыгжамыр эвес, а кижилерниң амы-хууда культурлуг дыштанырының, харылзажырының төвү, ол ышкаш номга ынактарның сонуургалын улам-на идепкейжидип, тускай программалыг хемчеглерге киржирин суртаалдаары.

Бистиң А. С. Пушкин аттыг Национал библиотекавыс өске библиотекалардан дудак чок, чылдың-на бо хемчегни деткип, бир демниг, идепкейлиг киржип турар. Чылдан-чылче «Библиодүн» деп акцияның киржикчилери көвүдеп, улуг-биче чоннуң сонуургалы бедип, килдистер аайы-биле тус-тузунда белеткээн солун, ажыктыг хемчеглерге (янзы-бүрү темалыг делгелгелер, тускай төлевилелдер, ужуражылгалар, артистерниң оюн-көргүзүглери, танцы-сам, викториналар, квест-оюннар…) дүннүң орайы дивейн, сылдыстарның чивеңнешкен чырыын магадап, бир янзы сеткил-хөөнге алзып, күзелдии-биле киржип турарлар.

Бо чылын «Библиодүн», апрель 24-те, кежээкиниң 6 шактан эгелеп, «Ном – сылдыстарже орук» деп кыйгының адаа-биле эрттерин дамчыдып, солун хемчеглерге идепкейлиг киржип, келиринче чаладывыс.