Показывать за
Отображать по
В Национальной библиотеке открылась книжная выставка «Он баснями себя прославил» к 255-летию Ивана Крылова
13 февраля, Вторник

Экспозицию к юбилею русского баснописца, публициста, издателя сатирико-просветительских журналов подготовил отдел «Абонемент».

Ондар Александр Сүүр-ооловичиниң 70 харлаанынга
12 февраля, Понедельник

Ондар Александр Сүүр-ооловичиниң 70 харлаанынга

Александр Сүүр-оолович 1954 ч. февраль 12-де Сүт-Хөл кожууннуӊ бедик, көк-көк даглар эдээнде, Ишкин-Аксы суурунга, үш ажы-төлүн бут кырынга төлептиг кижилер кылдыр өстүрген, чурту, чону дээш, бүгү күжүн берген, хүндүткелдиг башкыларның өг-бүлезинге төрүттүнген. Ачазы Ондар Сүүр-оол Хүргүлекович, чонда тараан ады «Мөге Сүүр-оол-башкы», Сүт-Хөл кожууннуң Кара-Чыраа сумузунга төрүттүнген. Авазы Ондар Деспи Санааевна – чүткүлдүг, дылгыр, хүндүлээчел, негелделиг, кылыр ажылын эчизинге чедирбээн шаанда, сагыжы дыш орбас иелерниң бирээзи чораан. Алыс чурту ады-сураа алдаржаан Алдан-Маадыр сумузунуң көгү-шыгы хөлбеңнээн Манчүрек. Олар боттарының билиг-мергежили, арга-дуржулгазы, чымчак сеткили-биле ада-иелерге, үежилеринге, чалыы салгалга үлегер-чижектиг болуп, чайгаар бойдустан чаяаттынган башкылар чораан.

Рубрика
11 февраля, Воскресенье

Рубрика "Модельные библиотеки: жизнь после модернизации"

Самым любимым и популярным праздником тувинцев является Шагаа - Новый год по лунному календарю. Глубокий смысл праздника заложен в самом его названии — Шагаа, который тувинцами воспринимается как «Шагның чаазы»— «Начало нового времени», т. е. нового цикла, новой жизни и нового года по лунному календарю.

Дыңна #ТываНом деп төлевилелди уламчылаар-дыр бис
11 февраля, Воскресенье

Дыңна #ТываНом деп төлевилелди уламчылаар-дыр бис

Бөгүнгү аалчывыс чурукчу, "Тиилелгениң салюду" деп бүгү Россияның мөөрейиниң лауреады, "Тыва эки турачылар чаа өзүп олурар салгалдың угаан медерелинде" деп төлевилелдиң чогаадыкчызы база күүседикчизи - Балган Радомир Михайлович.

Книжная выставка «В каждом сердце знакомые строки» открылась в Национальной библиотеке ко дню памяти Пушкина
10 февраля, Суббота

Ровно 187 лет назад 10 февраля 1837 года перестало биться сердце великого русского поэта, драматурга, прозаика Александра Сергеевича Пушкина.

Ыдыктыг байырлалывыс Шагаа-биле чүректиң ханызындан изиг байырывыс чедирип тур бис!
10 февраля, Суббота

Чаа үнүп олурар үш көк меңгилиг, эр ыяш халаптыг, көк өңнүг Улу чылында чымчак-чаагай сеткилди, быжыг кадыкшылды, Улунуң угаанныы дег, мерген узак бодалдарны, аржаан суу дег, арыг кылаң кежик-чолду йөрээдивис!

Шагаа – чаа шагның эгези, чаа үениң эргилдези.
10 февраля, Суббота

Шагаа – чаа шагның эгези, чаа үениң эргилдези.

Ол тайбың болгаш бай-шыырак, тодуг-догаа амыдыралды, аас-кежикти, кадыкшылды кыйгырар, тускай ёзу-чурумнуг, чоннуң ынак байырлалы.
Алыс сүзүүң чүдел дизе, ак чолдуг Шагаамда...

В библиотеке при монастыре «Тубтен Шедруб Линг» продолжается цикл мероприятий «Библиолекторий»
10 февраля, Суббота

Библиотекарь Салбакай Бады провела викторину для учеников 8 школы и 5 Гимназии Кызыла «Шагаа – традиции и обычаи празднования».