Туң-оол Октябрь Кыргысовичиниң 80 харлаанынга

Ава черим алгап – йөрээп,

Араңарга чораан болгаш,

Аар чүъктү, ажыг дерни

Ажырбас деп чурттап келдим...

Салым-чаяанныг чогаалчы, чонда билдингир эмчи Туң-оол Октябрь Кыргысович 1943 ч. октябрь 21-де Тыва Арат Республиканың Улуг-Хем кожууннуң Эйлиг-Хем суурунга малчын арат өг-бүлениң ийи дугаар оглу бооп төрүттүнген. Чашкы база чалыы үелерин Чаа-Хөл суурунга эрттирген. Ол-ла суурга ортумак школаны дооскан. Школаны дооскан соонда, ойнап өскен Чаа-Хөл суурунга ажылчын базымын эгелээн. Ооң күш-ажылчы оруу хөй талалыг, аңгы-аңгы чылдарда, кандыг-даа ажылдарга ажылдаан: көдээ культура бажыңын эргелекчилеп, тудуг черлеринге тудугжулап, харылзаа черинге электромонтёрлап, совхозка слесарь-даа бооп келген. Хостуг үелерин бичии-даа хоозун, халас эрттирбезин бодаар, бир-ле ажыктыг чүүлдү кылган турар.

1964-72 чылдарда СССР-ниң эртемнер Академиязының Саян-Тыва Археологтуг экспедициязынга эртемден-археологтар А. Д. Грачтың база А. М. Мандельштамның удуртулгазы-биле лаборантылаан солун үелери-даа тургулаан.

1970 ч. Кызыл хоорайның эмчи училищезинче өөренип кирип алган. Өөредилге черин 1973 ч. июнь айда чедиишкинниг дооскаш, Улуг-Хем кожууннуң Арыг-Үзүү суурунуң төп эмнелгезинге диш эмчизи бооп ажылдап кирип алган. Ажылдап келген үелериниң иштинде, чоннуң улуг хүндүткелин чаалап алганы-биле, Тыва Республиканың кадык-камгалал яамызының мурнундан хөй-хөй хүндүлүг бижиктер, үнелиг белектер-биле шаңнаткан. Чаңгыс эвес катап көдээ советтиң депутады кылдыр соңгудуп турган. 2001 ч. ноябрь 20-де Тыва Республиканың президентизиниң чарлыы-биле кадык-камгалал адырынга киирген улуг ачы-хавыяазы болгаш хөй чылдарда ак сеткилдиг ажылы дээш, «Тыва Республиканың кадык-камгалалының алдарлыг ажылдакчызы» деп хүндүлүг атты алган.

Тыва Республиканың Чогаалчылар эвилелиниң кежигүнү.

Октябрь Кыргысович чогаал ажылын 1973 ч. эгелээн. Ооң шүлүктери, чечен чугаалары республика солуннарынга, «Улуг-Хем» альманахка удаа-дараа парлаттынып турган. Шүлүктериниң баштайгы чыындызы «Кавай черим» деп ат-биле 1993 ч. чырыкче үнген. 1995 ч. «Чеди-Хаан», «Үшкү эрик» (2008) деп шүлүктер номнарын база «Буруулугну бурган билир» (2002), «Дываажаңны көрген кижи» (2014) деп проза номнарын парладып үндүрген. Ооң чогаалдары бодунуң эскерип көргени кайгамчыктыг солун ужуралдары-биле, кезээде чүрээнде шыгжап алган чорааны чырык, күштүг ынакшылдың буянныг күжүн амыдыралчы овур-хевирлер-биле номчукчуга сонуурганчыг кылдыр чуруп көргүскенин номчукчулар база чогаалчы эш-өөрү үнелээр турган.

«Кижи деп чаагай адывыска төлептиг болуп сомналып, хевирлеттинер ужурлуг эгевис эгези чүл? Кайдал?, Кымдал?

Мөңге дириг амыдыралга деңней бодаарга кижи назыны аргажок хензиг үе-ле. Ындыг-даа бол, ол база-ла хире-шаанче доктар-моондактыг, кижи хөөкүй хей черге чардыгып болгу дег дүлгээзиннерлиг, дүжүп болгу дег хем-далайлыг, кадыр-берт арттыг-сынныг чүве ыйнаан. Өөрүшкү, муңгарал, муңчулга... дээш, дириг кижиге чүү таварышпазыл! «Чурттап эртери – шөл кежери эвес» дижири-ле чөп...» (Ю. Туң-оол).

Ол 2019 ч. февраль 11-де мөчээн.

Материалды И. Д.Ооржак белеткээн.