Башкыларның башкызынга мөгейиг (85 харлаан юбилейи таварыштыр)

11 августа 2021, Среда

Кима Биче-ооловна Март-оол Тыва Арат Республиканың Бай-Тайга коҗууннуң Мешкен-Хөлдүң эриинге 1936 ч. сентябрь 11-де төрүттүнген. Кызылдың 2 дугаарлыг тыва школазын чедиишкинниг өөренгеш, улаштыр башкы институдунуң тыва дыл болгаш чогаал факультедин 1962 ч. дооскаш, Чөөн-Хемчик кожууннуң Теве-Хая ортумак школазынга төрээн дыл башкылап ажылдай берген. 1965 ч. Ленинградтың А. И. Герцен аттыг башкы институдунуң аспирантуразын өөренип дооскаш, «Тыва школаның 5-ки клазынга ат орнун өөредири» деп темага кандидат диссертациязын чедиишкинниг камгалааш, педагогика эртемнериниң кандидады деп эртем чадазынга төлептиг болган.

Кима Биче-ооловнаның күш-аҗылчы намдары колдуунда Кызылдың башкы институду-биле сырый харылзаалыг. Ол 1970-2002 чылга чедир тыва дылдың методиказын башкылап, элээн үр чылдар дургузунда кафедра эргелекчилеп, факультеттиң деканы болуп аҗылдаан.

К. Б. Март-оолдуң эртем аҗылында кол черни өөредилге-методиктиг аҗылдар ээлеп турган. Оларның аразында башкының 40 аҗыг чылдар дургузунда башкылап келген арга-дурҗулгазынга даянып биҗээни сургуулдарга болгаш башкыларга тыва дыл эртемин башкылаарының талазы-биле белен чемишти берип, эң-не улуг айтыкчы, сүмелекчи болуп чоруур аҗылдары: «5-9 класстарга тыва дылды башкылаарының методиказы», «2-4 класстарга тыва дылды башкылаарының методиказы», «4-кү класстың өөредилге номунга методиктиг сүмелер», «1-ги класстың өөредилге номунга методиктиг сүмелер». Ол ышкаш  «1-2 курстарга Тыва дылдың практиктиг кичээлдериниң программазы», «Тыва дылдың методика программазы», «Кирериниң экземеннеринге программазы», «Тыва-орус словарны», «Орус-тыва лингвистиктиг терминнер словары», «Тыва дылдың орфографтыг словарын» тургузарынга кончуг улуг үлүүн киирген. Ол 60 аҗыг өөредилге-методиктиг эртем аҗылдарының автору. Башкывыстың аҗылдары аныяк салгалга улуг уҗур-дузалыг бооп, дээштиг салдарны чедирип чоруур.

2002 ч. эгелээш, амыдыралының сөөлгү хүннеринге чедир Тываның гуманитарлыг болгаш социал-экономиктиг тускай шинчилелдер институдунуң дыл секторунуң башкарыкчы эртем аҗылдакчызы бооп аҗылдап чораан.

К. Б. Март-оол – педагогика эртемнериниң кандидады, Тыва АССР-ниң школаларының алдарлыг башкызы, Тываның Улустуң башкызы, Улус өөредилгезиниң тергиини, «Күш-аҗылдың хоочуну» медальдың эдилекчизи чораан.