«Дыӊна»ТываНом» деп төлевилелдиӊ чалаттырган аалчызы Серээдар Надежда-биле интервью-чугаа

29 июля, Понедельник

Тыва Республиканың А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңының боттандырып чорудуп турар “Дыңна, ТываНом” деп төлевилелдиң боттандырыкчылары ээлчеглиг ажылын уламчылаан.

Эрттирип турар хемчегге киржири-биле Тываның гуманитарлыг болгаш тускай социал-экономиктиг шинчилелдер институдунуң башкарыкчы эртем ажылдакчызы, эртемден, филология эртемнериниң кандидады Серээдар Надежда Чылбаковна аалдап келген.

Интервью-ужуражылга үезинде Надежда Чылбаковна бодунуң дугайында болгаш база ооң эртем ажылының оруунга канчап чедип келгениниң дугайында айтырыгга солун болгаш чедимчелии-биле харыылап берген. База бир солун болган айтырыг, тыва бижик тывылганының соонда, латин үжүктерлиг үнүп турган тыва номнар дугайында болган.

Солун ужуражылганы Национал ном саңының күрүне библиографиязының эргелекчизи Комбу Галина Маадыровна эрттирген.