«Төрээн чериниң ыраажызы»

22 марта 2023, Среда

2023 чылдың март 21-де бистиң ном саңынга национал болгаш чурт-шинчилел  чогаалының килдизиниң ажылдакчылары   шүлүкчү, прозачы, башкы, очулдурукчу Тыва АССР-ниң культуразының алдарлыг ажылдакчызы Л. Б. Чадамбаның төрүттүнгенинден бээр 105 харлаанынга  таварыштыр «Төрээн чериниң ыраажызы»  деп сактыышкын-кежээзин Кызылдың 8 дугаар  ортумак школазының 6 «б» клазының өөреникчилеринге эрттирген.

Сактыышкын-кежээге Леонид Чадамбаның уруу Айлана Леонидовна Чадамба, Тываның улустуң чогаалчылары Кара-Күске Чооду, Суваң Шаңгыр-оол, Россияның алдарлыг журнализи Александр Шоюн киришкеннер.

Национал хөгжүм-шии театрының чогаал болгаш драматургия адырының редактору Кежик Коңзай, Надя Рушева аттыг уругларның уран чүүл  школазының өөреникчилери Баяна Суманчик, Кара-Сал Аюсай, Хертек Каң-Темир, 17 дугаар ортумак школаның 8-ки клазының өөреникчизи Даваа Арандол база 6-гы класстың өөреникчилери Монгуш Кежик, Монгуш Алдар-Кежик ыры-шүлүүн бараалгадып, хемчегни каастааннар.

Уруглар сактыышкын-кежээге чогаалчының допчу намдарын, ажыл-ижин болгаш уруу «Бичии көрүкчүлерниң улусчу театрының» салым-чаяанныг башкызы, «Буян-Бадыргы» ордениниң 3-кү чадазының эдилекчизи Айлана Чадамбаны танып, билип алганнар.  Өөреникчилерниң башкызы Чодураа Михайловна уругларга мындыг хевирлиг ужуражылгалар өөредилге-кижизидилгезинге ажыктыг болуру чугаажок деп санап, өөрүп четтиргенин илереткен.