«Дески чаагай тезим чону»

7 июня 2022, Вторник

Тываның А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңынга бодунуң бижээн номнарын белекке берип турар авторлар эвээш эвес. Олар боттарыныӊ чурттап эрткен тѳѳгүзүн, чечен-мерген шүлүктерин, ѳѳредиглиг чогаалдарын күзелдии-биле чырыдып, салгалдарывыска балалбас ис кылдыр арттырып чоруур – ол дыка ѳѳрүнчүг. А. С. Пушкин аттыг ном саңы номнарны кадагалап, ѳске номчукчуларга сонуургадып, чыл-чылдары-биле фондуда шыгжап чоруур.

Чоокта чаа күш-ажылдың хоочуну, Тыва Республиканың база Тес-Хем кожууннуң алдарлыг ажылдакчызы, Самагалдай суурнуң хүндүлүг хамаатызы Кара-оол Лапчаа Национал ном саңынга «Дески чаагай тезим чону» деп номун белекке берген.

Кара-оол Лопсанович Лапчаа 1943 ч. май 5-те Тыва Арат Республиканың Тес-Хем кожууннуң Терезинниг-Хонаш деп черге малчын араттыӊ ѳг-бүлезинге тѳрүттүнген. Ол 1961 ч. Самагалдай ортумак школазын дооскаш, улаштыр «Сельхозтехникага» слесарьлап ажылдап эгелээн. 1962-1971 чылдарда Бурятияның кѳдээ ажыл-агый институдунга ѳѳренип, инженер-механик мергежилди чедип алган.

Ажылының ниити стажы 50 чыл. Ол тѳрээн черинге кол инженерлеп, кѳдээ ажыл-агый эргелелин удуртуп, райкүүскомга оралакчылап, район Совединиң даргазынга соңгуттуруп, эрге-дужаалдыг ажылдарга бодунуң тергиинин кѳргүзүп чораан. 1994-1998 чылдарда кожуун чагыргазының даргазының экономика талазы-биле бирги оралакчызынга ажылдаан. 2009-2011 чылдарда «Норилський никель» күрүнениң эвес пенсия фондузунга эксперт-агент болуп ажылдап турган.

Кара-оол Лапчаа хѳй санныг медальдарның болгаш Хүндүлүг бижиктерниң эдилекчизи.

Ооң «Терең суглуг Теректиг-Хемим» деп бирги ному 2015 ч. чырыкче үнген.

Ном саңынга белекке берген «Дески чаагай тезим чону» деп номунда автор тѳрүттүнген чер-чурттунуң, дѳргүл-тѳрелдериниң, ажы-тѳлүнүң, кады ѳѳренип, ажылдап чораан эш-ѳѳрүнүң дугайында дыка улуг ханы ынакшыл-биле бижип турар. Тываның тѳѳгүзүнге турган онзагай совет чылдарны, ол үеде Тес-Хем кожууннуң хѳгжүлдезинге хѳй ажылдар кылдынганын бадыткап, кожууннуң соксаал чокка сайзырап турганын бижээн. Номнуң маадырлары – Тес-Хемниң бѳдүүн ажыл-ишчи чону. Ол үеде кижилерниң демниг, тура-соруктуг ажылдап чорааны, каадырларның мергежилинге бердингени, ак сеткилдии, кылып турар ижинге харыысалгалыг турганы номчукчуларга эскертингири аажок.

Кара-оол Лопсановичиниң бо номунга чогаалчы, Россияның Журналистер, Чогаалчылар болгаш Театр ажылдакчыларының Эвилелдериниң кежигүнү Александр Шоюн бедик үнелелди берген.