Шагааның бүдүү айының утказы

18 января 2022, Вторник

Тыва Республиканың Дээди Хуралының доктаалы - биле  бо чылын  Шагаа байырлалын февраль 2-де демдеглээр кылдыр шиитпирни үндүрген.

«Шаг бажы келди, Шагааның бүдүү айы үндү» - дижип улуг өгбелеривис чугаалажыр чораан. Шагаа хүнү үнгүже, баш удур  белеткенир үжен хонуктуң үезин бүдүү айы дээр, амгы үе-биле тодаргайлаарга,  январь 2-ден февраль 1-ге чедер.

Шагааның бүдүү айында  аал-оранының девискээрин аштап-арыглаар, кажаа-хораа иштин база аштап, коптарар дээш, кылыр ажыл -ла хөй болур. Чүгле  чурттап олурар оран – савазының ишти-даштында   бок-сагын арыглаар эвес, ооң-биле кады Шагаа чемин белеткээр база кедер идик-хевин баш бурунгаар  шүгдүнер. Ол ышкаш кижи бодунуң сагыш-сеткилин, үзел-бодалдарын, чаңгыс аайлап, бүгү-ле чүве “чаагай болзун”, “буян-кежик доктаар болзун” деп  сүзүглеп, манаары чугула.

Ынчангаш ыдыктыг байырлалывысты арыг-силиг, сагыш-сеткиливис чиик-сергек уткуп алыры-биле, белеткениринче кыйгырдывыс!

Пар чыл дээрге үшкү чыл-дыр

Бараанындан улус коргар,

Ынчалза-даа ажылгыры

Ырма сынчыг амытан боор.( В.Серен-оол)