Тергиин ада!

17 октября 2021, Воскресенье

Тыва Республиканын А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңы, адалар хүнүнге таварыштыр бистиң кады ажылдап чоруур коллегавыс Буян Сергеевич-биле таныштырар дыр бис.

Буян Сергеевич Ендан: “Куш уялыг, кижи чурттуг” дижир болгай, ада-иезиниң тоолчургу чараш чер-чурту Чаа-Хөл кожуунга төрүттүнген. Өскен-төрээн чери – Чаа-Хөл кожууннуң Булуң-Терек ортумак школазынга элээн чылдар ишти төрээн чогаал болгаш тыва дыл башкызы болуп ажылдавышаан, программист ажылын база кылып чораан. Амгы үеде эртем-номнуң узуп төтпес далайы болган Тыва Республиканың А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңында ажылдап турар.

Буян Сергеевич ынак эштиг, ожук дажы ышкаш, үш ажы-төлдүң адазы – чаңгыс оолдуг, ийи кыстыг. Уруглары шупту школачылар.

Өөнун ишти Ендан Снежана Алдын-ооловна – саң эртеминиң башкызы. Кызылдың № 17 школазында ажылдап чоруур.

Өг-бүлези хостуг үелеринде аян-чорук кылырынга, арыг агаарга дыштанып, хемнер, хөлдерге эштип, аржааннаарынга ынак. Оон аңгыда оглу пластилин, элезин-дойдан янзы-бүрү дүрзү-хевирлер чогаадып кылырынга дыка ынак, а кыстары танцы-самга, бассейнге эштиринге  сонуургалдыг.

Ном-сеткүүл номчууру, ыры-хөгжүм дыңнаары, шыдыраа болгаш стол теннизи ойнаары – Буян Сергеевичинин сонуургалы.

Амгы кылып турар ажыл-ижи бир талазында информастыг технологиялар-биле база холбашкан: номчукчуларга медээ-информация, электроннуг номнарны дүргени-биле тып бээринден аңгыда, чуруктар, биидеңнерни хоюглаары, хол-биле бижээн чүүлдерни парлап, эдип-чазаары, саазын кырында материалдарны электроннуг хевирже шилчидери, хоолгалаары, ном санынын сайтызынче киирери, улуг назылыг хоочуннарга компьютерниң эге билиглерин өөредири дээш оон-даа өске ажылдарны Буян Сергеевич кылып турар.

Ынчангаш адалар хүнү таварыштыр Буян Сергеевичиге база ном саңында ажылдап чоруур адаларга ажыл-амыдыралынга чайынналчак чедиишкиннерни, быжыг кадыкшылды күзедивис.