Сергей Бадыраа Иванович-биле чогаадыкчы ужуражылга

26 февраля, Понедельник

А.С. Пушкин аттыг Национал ном саңының уран чүүл болгаш  күш-культура килдизи  Тыва Республиканың болгаш Таңды кожууннуң  культуразының алдарлаг ажылдакчызы, Россия Федерациязының композиторлар эвилелиниң кежигүнү Сергей Бадыраа Иванович-биле чогаадыкчы ужуражылганы эрттирген.

Композитор кижи дээрге, тывызыксыг, чечен-мерген, тускай көрүштүг кижи болур. Ол ырылар таварыштыр кижилерниң сагыш-сеткилин дидими-биле  уран сөстүң күжү-биле оттуруп, бодандырыптар болгаш амыдыралдың угаадыгларын тыва бээринге айтыкчы-сүмелекчи болур.

Хемчегниң кол маадыры Сергей Бадыраа дарый сөстү ап, өөрүп четтиргенин илеретпишаан, ном саңының ажылын бедик үнелеп, бодунуң допчу намдары, амыдырал-чуртталгазы болгаш амгы үеде кылып турар ажыл-чорудулгазының дугайында,  тодаргай чижектерге даянып, төөгүп берген.

«Эртинени черден казар, эртемнерни номдан тывар» - деп, өгбелеривистиң үлегерин эдерип, ном саңынче билдингир композиторувусту чалаанывыс өөредиглиг, солун болганын келген аалчылар демдеглээн.

Бис, аныяк өзүп олурар салгал, үлегер кылдыр мындыг кайгамчык ховар  салым-чаяанныг  өгбелеривисти утпайн чоруулунар.