Сүүр-оол Хүргүлекович Ондарның 90 харлаанынга (1932-2004)

2 июня 2022, Четверг

Чайгаар бойдустан чаяаттынган башкы

Сүүр-оол Хүргүлекович Ондар билдингир башкы, ат-сураглыг мөге, хөй-ниитичи, РСФСР-ниң спорт мастери, Тыва АССР-ниң күш-культуразының алдарлыг ажылдакчызы, Республика Ордениниң эдилекчизи, Тыва Республиканың  «Арзылаң»  мөгези.

Ол Сүт-Хөл кожууннуң Кара-Чыраа сумузунда Ийи-Дыт деп  черге  1930 ч. июнь 2- де  төрүттүнген. Суг-Аксының 7 чыл школазын кончуг эки демдектерлиг дооскаш, кожууннуң улус өөредилге килдизиниң айтыышкыны-биле Манчүректиң чайлаг школазынга башкылап, удуртукчузунга чедир, амыдыралдың дески эвес оруунче кирипкен. Чайлаг школазынга ажылдап турган үелеринде, шаптараазыннар турган-даа болза, башкының олут-чыдын чок шудургу, тура-соруктуг күжениишкини-биле школаның амыдыралы, ылаңгыя сан, тыва дыл, күш-культура кичээлдери сонуурганчыг, чедиишкинниг, эки түңнелдерлиг болуп турганын чылдың часкы хыналдаларының үезинде илереп турган.

Сүүр-оол Хүргүлекович 1953-1957 чылдарда Хөр-Тайга, Кызыл-Тайга, Караа-Чыраа школаларынга директорлап ажылдаан. 1959 ч. Кызылга Областың совет партия школазын дооскаш,  Алдан-Маадыр сес чыл школазының директорунга база удаваанда Суг-Аксы школазының директорунуң бүдүрүлге өөредилгезиниң талазы-биле оралакчызы кылдыр томуйлаткан. Ол чылдарда Областың школаларының бүдүрүлге бригадаларының аразынга көргүзүглер талазы-биле Суг-Аксы школазы бирги черни удаа-дараа ап турган.

1963 ч. Партия обкомунуң деткиишкинни-биле база Чырыдыышкын сайыдының шиитпири-биле мөге шыырак, дуржулгазы четчир кижи дээш, Сүүр-оол Хүргүлековичини Улуг-Хемниң Ак-Туругда өскүстер школазының директору кылдыр чоруткан. Чаа черге ажыл-агыйы шуудап, башкыларның саны эвээш-даа болза, аразында деткижип, сүмележип, алыс боду хөглүг, оюн-баштакты удуртулгага дээштиг кылдыр ажыглап шыдаар, кара ажылдан чалданмас, херек апарганда үлегери-биле улусту эвилелдептери-биле өөреникчилерниң, башкыларның бүзүрелин дораан-на чаалап алган. Оон бээр-ле мөге башкының амыдыралы Тываның база бир улуг кожууну Улуг-Хем-биле, ооң чону-биле тудуш харылзаалыг бооп артып калган.

Сүүр-оол Хүргүлекович башкылаашкын ажылынга база хүрешке, хөккейге, хол бөмбүүнге, шыдыраага, стол теннизинге бир дески кайгамчык хандыкшылдыг кижи чораан. Ол бодунуң билиг-мергежилин, арга-дуржулгазын чалыы салгалга, ада-иелерге, үежилеринге ханы эртем-билии, чаагай, чымчак сеткили база ажыл-херээ-биле үлегер-чижектиг болурун, херек кырында амыдыралга боттандырып шыдаан, чайгаар бойдустан чаяаттынган башкы.