«Чоннуӊ чоон оруу-биле…» белек кылдыр ийиги томун сөӊнээн

8 февраля 2021, Понедельник

Тываныӊ бир дугаар Президентизи Ш. Д.  Ооржак хөй кезектиг «Чоннуӊ чоон оруу-биле…» деп номунуӊ бирги томун 2017 чылда 75 харлаан юбилейинге уткуштур үндүргеш, А. С. Пушкин аттыг Национал ном саӊынга белекке берген турган.

Баштайгы номунда автор чашкы шаан, школачы үезин, шериг албанын эрттиргенин база Ак-Довурак хоорайга «Тыва даг-дүгү» эргелелинге тудугжулап турганын, студент чылдарын болгаш Барыын-Хемчик районнуӊ «Шекпээр» совхозунга экономистеп, директорлап турган ажыл-чорудулгазын чырыдып бижээн.

2020 чылда «Чоннуӊ чоон оруу-биле…» деп номунуӊ ийиги тому чырыкче үнген. Ук томда Шериг-оол Дизижикович улус депутаттарыныӊ Барыын-Хемчик район Совединиң күүседикчи комитединиӊ даргазынга ажылдап турган үелерин бижип көргүскен.

Шагаа бүдүүзүнде Ш. Д. Ооржак А. С. Пушкин аттыг Национал ном саӊыныӊ номчукчуларын өөртүп, белек кылдыр ийиги томун сөӊнээн.