Шаңгыр-оол Суваң

7 июля, Вторник

Шаңгыр-оол Монгушевич Суваң 1949 чылдың июль 7-де Тыва автономнуг областың Чаа-Хөл районнуң Ак-Дуруг сумузунуң Чыраа-Бажынга төрүттүнген.

Чаа-Хөл ортумак школазын, Кызылда күрүнениң башкы институдун дооскан.

Ажылчын базымын совхозтуң чолаачызындан эгелээн. Оон Эрзин кожууннуң Нарын суурга башкылап, Тыва радиотелекомпанияга редакторлап, «Шын», «Улуг-Хем» солуннарынга корреспондентилеп, килдис эргелекчилеп ажылдап чораан.
Амгы үеде «Шын» солуннуӊ ниитилел-политиктиг килдизиниң ажылдакчызы.
Чогаал ажылын 1976 чылда эгелээн. Гавриил Троепольскийниң чогаалдарын тыва дылче очулдурган. Чогаалдары тыва, орус дылдарда парлаттынган.
Прозачы, журналист, ССРЭ-ниң журналистер эвилелиниң кежигүнү. 1999 чылда Россияның чогаалчылар эвилелиниң кежигүнүнге кирген.
Тыва Республиканың Улустуң чогаалчызы.