«Тыва чогаалдың кадыны»

27 марта 2020, Пятница

Тываның Улустуң чогаалчызы Екатерина Түктүг-ооловна Танованың 90 харлаан оюнга  А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңының национал болгаш чурт-шинчилел килдизинде «Тыва чогаалдың кадыны» деп ном делгелгези салдынган.

Е. К. Танова 1930 чылдың март 27-де Сүт-Хол кожууннуң Кара-Чыраа сумузунга төрүттүнген.

Кызылдың педагогика институдун, Москвага Партияның Дээди школазының журналистика факультедин, Москваның Ломоносов аттыг күрүне университединиң аспирантуразын доозуп, аңаа эртем адын камгалаан.

Педагог, журналист, шүлүкчү, прозачы, драматург, хөй-хөй очерктерниң, публицистиг болгаш эртем талазы-биле ажылдарныӊ автору.

Е. Т. Танова 30 хире шүлүк болгаш проза номнарын үндүрген, 10 ажыг шиилерни бижээн.

Делгелгеде Е. Т. Танованың дараазында номнарны делгээн. «Тываның чогаалчылары: намдар-төөгүзү, ажыл-чорудулгазы», (Кызыл, 2013 ч.), «Дошкун чылдарның чазы», (Кызыл, 1993 ч.) – бо тоожуда 1937-1938 чылдарда репрессияга таваржып, «чоннуң дайзыннары» диртип нүгүлдеткеш, актыг черге шаажылаттырганнарның дугайында бижээн. «Дошкун чылдарның чазы»: тоожулар, (Кызыл, 2010 ч. ), «Кара-Бай», (Кызыл, 2008 ч.) бо романда мал-чер ажылынга төрүмелинден бердинген болгаш өскүзүнге чалынмайн, чүгле бодунуң карак кызыл күш-ажылының ачызында  шыдалдыг бай, төлептиг, орден-хавыялыг мурнакчы араттың хоп-нүгүл уржуундан бажыңнадып, байысаадып, хөреңгизин хавыртып, хоралакчы дайзын диртип, хосталгазын казыдып, шииттирип, түреп чораанының база ооң өг-бүлезиниң берге салым-хуузунуӊ дугайында төөгүп бижээн. «Күлүк-Тажы»: эпостуг шүлүглел (Кызыл, 2006 ч.), «Шиилер»: шиилер чыындызы (Кызыл, 2008 ч.), «Иениң салым хуузу»: тоожу (Кызыл, 1991 ч.).

Делгелгеде чогаалчының бодунуң бижээн номнарындан аңгыда, ооң очулгаларын база делгээн – Самуил Маршактың «Өң-баазын ном» (Кызыл, 1963 ч.), «Челээш»: шүлүктер (Кызыл, 1982 ч.) деп шүлүк ному, Иван Сергеевич Тургеневтиң «Бүдүүзүнде» (Кызыл, 1970 ч.).

Е. Т. Танованың ады «Кызылдың алдарлыг кижилери» деп хүндүткел номунче киир бижиттинген.