День молодежи

2 июля 2013, Вторник

27 июня 2013 года на площадь Арата сотрудниками отдела социально-экономической литературы проведена акция «Молодежь России», приуроченная к празднованию Всероссийского Дня молодёжи, в рамках мероприятий запланированных в честь празднования этой даты комитетом по молодежной политики мэрии г. Кызыла.

Сотрудниками отдела были представлены книги, журналы с библиографическим обзором литературы по теме «Молодежная политика». Присутствовало на акции 28 человек.

Санитарный день в библиотеке

27 апреля в библиотеке – САНИТАРНЫЙ ДЕНЬ.
Библиотека с читателями не работает.

26 апреля, Пятница

НАЦИОНАЛЬНАЯ БИБЛИОТЕКА РЕСПУБЛИКИ ТЫВА УЧАСТВОВАЛА ВО ВСЕРОССИЙСКОЙ АКЦИИ ЗАБОТЫ О ПАМЯТНИКАХ

Национальная библиотека им. А. С. Пушкина РТ приняла активное участие в акции «Всемирный день заботы о памятниках истории и культуры».

Наталья Намчыловна Чоодунуң 65 харлаанынга

Чооду Наталья Намчыловна 1959 ч. апрельдиң 26-да тараа-ногаазы-биле байлак Таңды кожууннуң Владимировка суурга төрүттүнген. Школаны дооскаш-ла, Кызылдың уран чүүл училищезиниң библиотека салбырынче кирип алган.1978 ч. ону чедиишкинниг дооскаш, баштайгы ажылчын базымын Эрзин кожууннуң уругларның ном саңының эргелекчизи бооп ажылдап эгелээн. Баштайгы үеде ажылга шаптараазыннар турза-даа, ол кызымак, чүткүлдүү-биле даанган ажылынга харыысалгалыын көргүзүп, чон аразынга база аныяк өскени номчулгага сундулуг, сонуургалдыг болурун чедип алыры-биле хөй суртаал ажылдарын кылып келген. Бодунуң билиг-мергежилин улам бедидип алыры-биле, 1982 ч. Алтайның күрүнениң культура институдунче дужаап алган. 1986 ч. ону дооскаш, ажылдап өөрени берген чери, Эрзин кожууннуң төп ном саңынга методистеп ажылдай берген. 1988-1993 чылдарда ажыл-амыдыралының аайы-биле Кызыл хоорайга башкы институдунуң көдээ-ажыл агый салбырынга библиотекарлаан.