“Тывызыкты тыппышаан өөрениили“ деп өөредилге-методиктиг ному келген

18 марта 2022, Пятница

А. С. Пушкин аттыг Национал библиотеканың күрүне библиографиязының секторунда Арыяа Араптановна Алдын-оол аттыг Кызылдың ийи дугаар школазының эге класс башкызы Сарыглар Ольга Кужугетовнаның чыып үндүргени ывызыкты тыппышаан өөрениили" деп  өөредилге-методиктиг ному келген.

Сарыглар, О. К. Тывызыкты тыппышаан өөрениили : эге шк. 1-4 кл. өөреникчилеринге база башкыларга эртем-өөредилгелиг пособие / О. К. Сарыглар ; лит. ред. Л. Х. Ооржак. – Кызыл, 2022. – 44 ар. : чур.

Номнуң кол сорулгазы тыва чоннуң аас чогаалы тывызыктарны башкылар ажыглап тургаш өөреникчилерни өөредиринге, а уругларга тывызыктарының чеченин болгаш чаражын билип, хүндүлеп чоруурунга өөренип алыр кылдыр салдынган.

Бо номда чүгле тывызыктар тыварында эвес, сөс курлавырын байыдары, үн-үжүктү шын адап, ылгап өөредири көрдүнген. Чуруктарның дузазы-биле шын чугаа тургузар, дүрген-чугаалар уругларның дылын чугаага эптештиреринге ажыктыг боор деп автор санап турар. Ном  башкыларга, ада-иелерге дузаламчы болур болгаш уругларга тыва дылын эки билип алырынга ажыктыг.

“Кандыг-даа чон бодунуң культуразын, дылын, төрээн чериниң төөгүзүн билип, өөренип алырының эге дөзү школа болганда, бо номну  башкылар болгаш өөреникчилер сонуургаар боор” – деп автор идегелин  илереткен.

Ольга Кужугетовнаның хөй чылдар иштинде чыып кылган бо ажылынга номчукчулар бедик үнелелди бээринге библиотеканың ажылдакчылары база идегеп турар.

Г. М. Комбу, к
үрүне библиографиязының секторунуң эргелекчизи.