«Артист, журналист, драматург, элчин»

16 ноября 2020, Понедельник

Ноябрь 16-да  А. С. Пушкин аттыг Национал ном саңының национал болгаш чурт-шинчилел чогаалының килдизинде Чылгычы Чимит-Доржуевич Ондарның 65 харлаан оюнга «Артист, журналист, драматург, элчин» деп ном делгелгезин кылган.

Ук делгелгеде Ч. Ондарның: «Сѳѳлгү ѳртээл» (1994), (2005), «Тѳнмээн дайын» (1996), «Ханныг истер» (2000), «Галстуктуг адыг» (2005), «Воспоминания о грядущем» (2001), «Мусульманнар батальону» (2014), «Свидетель темная ночь. Последняя пристань» (2003), «Ынакшыл – эки эрниң эжи» (2007), «Кударанчыг ынакшылдың шынаазы» (2006) деп номнарын, шиилерин база ооң дугайында:  Е. Танованыӊ «Тываның чогаалчылары»Ч. Ч.-Д. Ондарныӊ «50 мгновений жизни» («Амыдыралдың 50 дүрген үези»),  М.  Ховалыгныӊ  «Тываның чогаалчылары = Писатели Тувы», С. Комбунуӊ «Тувинская литература» («Тыва чогаал») деп номнары салдынган.

Чылгычы Чимит-Доржуевич 1955 чылдыӊ ноябрь 16-да Чɵɵн-Хемчик кожууннуң Бажын-Алаак суурунга тѳрүттүнген. Бажын-Алаак ортумак школазын, Б. Щукин аттыг Дээди театр училищезин, Новосибирскиде партияның Дээди школазының журналистика факультедин дооскан.

Республиканыӊ хѳгжүм-шии театрынга артист кылдыр, солуннарга корреспондентилеп, культура яамызынга оралакчы сайыдынга ажылдаан, 1989 чылдан эгелеп культура болгаш кино сайыды болуп ажылдаан.

Ч. Ч.-Д. Ондар – Россияның Журналистер болгаш Россияның Чогаалчылар эвилелдериниң кежигүнү. Россияның культуразының алдарлыг ажылдакчызы.